شهرستان سنقر یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه است. شهرستان سنقر مرکز شهرستانی به همین نام است و سنقر کلیایی و یا سنقر و کلیایی نیز نامیده می‌شود. این شهر در شمال شهرستان کنگاور واقع در استان کرمانشاه قرار دارد و همانند یک مرز داخلی میان استان کرمانشاه و مرکز ایران است. این شهر از دیرباز منطقه ییلاقی در استان کرمانشاه بوده است و امروزه نیز به دلیل  رودخانه‌ها چشمه‌ها و سدها به آن مرکز جاذبه آبی استان کرمانشاه می‌گویند.

 

 

 

 

 

شهرستان سنقر

نام

سنقر یک کلمه ترکی است که نام نوعی پرنده شکاری است. علاوه بر این شهرستان این نام در ترکیبات مختلف در نام شهرها و روستاهای متعدد وجود دارد. همچنین به عقاید دیگر این واژه ترکی به معنای مرد نیز معنی می‌شود. علت این عقیده این است که در زمان سلجوقیان طایفه‌ای از ترکان به سرپرستی امیر بای سنقر در این منطقه ساکن شدند و نام این شهر به نام امیر سلجوقی تغییر نام داد، اما آنچه که عمومیت بیشتری دارد به معنای گونه‌ای پرنده شکاری است. ریشه پرنده شکاری نیز به آنجایی برمی‌گردد که در دوره شاهان ساسانی این مکان که محل زیست نوعی باز شکاری بود به شکارگاه شاهان ساسانی به سودای شکار پرنده سنقور که یک نوع پرنده شکاری است تبدیل شده بود. لفظ کلیایی نیز که گاهی همراه با نام سنقر می‌آید برگرفته از نام یک طایفه بزرگ و کوچ رو در این منطقه بود و امروزه یکجانشین شدند و به دلیل فراوانی جمعیتشان نام این طایفه بر این شهر نهاده شد.

قدمت و تاریخچه

قدمت شهر سنقر به‌عنوان شهری متمدن به دوره‌های بسیار باستان و به دوره‌های کهن باز می‌گردد. از نشانه‌ها و سندهای موثق که در مورد قدمت شهر سنقر به ما اطلاعاتی می‌دهند می‌توانیم به آتشکده و معبدی در کوه بان تخت اشاره کنیم که به دوران اولیه امپراتوری هخامنشیان باز می‌گردد. یکی دیگر از نشانه‌هایی که قدمت شهرنشینی سنقر را آشکار می‌سازد یافتن سکه‌ها و گورهای منتسب به هخامنشیان و ساسانیان در این منطقه است. از حمله مغولان به این شهر نیز یادگارهایی باقی‌مانده است؛ مانند سازه‌های دفاعی در اطراف مادیان کوه و دیگر نقاط سنقر که مردم در دل این کوه‌ها سنگر ساخته بودند.

 

 

 

 

 

شهرستان سنقر

موقعیت جغرافیایی

همان‌طور که از پیش‌گفته شد شهرستان سنقر یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه واقع در غرب ایران است. این شهر در ۸۵ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه و در طول جغرافیایی ۴۷ درجه و ۳۶ دقیقه شرقی و عرض ۳۴ درجه و ۴۷ دقیقه شمالی قرار دارد. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۶۸۱ متر است.

آب‌وهوا

از لحاظ آب‌وهوایی این شهر دارای زمستان سرد و طولانی با سرمای سخت و سنگین است و دمای هوا در برخی از روزهای زمستان به ۳۰ درجه زیر صفر می‌رسد. تابستان‌ها در این شهر کوتاه و گرم است، بهارش وحشی و پاییز آن خسته‌کننده است. علت این شرایط آب‌وهوایی سرد در این منطقه ارتفاع زیاد و عرض جغرافیایی نسبتاً بالا است. زمستان سنقر از اواسط آبان شروع می‌شود و این شهر در دی‌ماه سردترین ماه سال را پشت سر می‌گذارد. برخلاف این ماه تیر و مرداد گرم‌ترین ماه‌های سال به شمار می‌روند. مردم این مناطق از این شرایط آب‌وهوایی برای پرورش مرغ گوشتی استفاده می‌کنند. این شهر با بیش از ۱۰۰ واحد مرغداری مقدار قابل‌توجهی گوشت سفید روانه به بازار مصرف استان کرمانشاه می‌کند.

 

 

 

 

شهرستان سنقر

مردمان شهرستان سنقر

مردم شهر سنقر به زبان ترکی و کردی با گویش محلی سخن می‌گویند همچنین برخی از کردها و ترک‌ها که در این شهر ساکن هستند به گویش سنقری سخن می‌گویند. بر پایه سرشماری جمعیت در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۴۴۲۵۶ نفر معادل ۱۳۹۹۶ خانوار بود.

سراب سنقر

سراب گلویج در دامنه کوه در کنار روستای گلویج از توابع بخش مرکزی شهرستان سنقر و کلیایی قرار دارد. این سراب یکی از زیباترین و بکرترین مجموعه‌های گردشگری استان کرمانشاه است و به‌عنوان یک اثر طبیعی در مردادماه سال ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۵۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. آب این سراب از زیر کوه به‌سرعت و با فشار به‌صورت فواره بیرون می‌ریزد. آب این سراب در تابستان‌ها سرد و در زمستان‌ها گرم است. این سراب در ۵ کیلومتری جاده سنقر به کرمانشاه قرار دارد.

 

 

 

 

 

شهرستان سنقر

اماکن گردشگری اطراف

سراب گزنهله سنقر
روستای ورمقان کرمانشاه
بقعه تاریخی مالک
روستای چرمله علیا
امامزاده احمد
پل نوژی وران
آبشار گیشان پسند
کوه بدر
سراب گلویچ
کوه سهیل
و….

 

نویسنده: امیر محمد غفاری

شهرستان سنقر