شهرستان دالاهو

 

دالاهو کجاست و وجه تسمیه دالاهو

در ۹۹ کیلومتری غرب کرمانشاه در راه اصلی کرمانشاه به کربلا به دالاهو می‌رسیم. دالاهو، دامنه‌ای است که در این منطقه قرار گرفته و اسم بلندترین کوه این منطقه می‌باشد. کوهی که زمانی در آن عقاب‌ و آهوهای زیادی زندگی می‌کردند. کردها به عقاب دال می‌گویند و ترکیب دال و آهو، اسم دالاهو را می‌سازند.

 

شهرستان دالاهو

 

این منطقه خواستگاه پیدایش آیین یارسان و ساز تنبور است که مقام‌دانان بزرگی در ساز تنبور هم‌چون “علی اکبر مرادی” و مرحوم “طاهر یارویسی” متولد دالاهو هستند و قدیمی‌ترین کارگاه ساخت تنبور که شهرت جهانی دارد به نام “اسدالله گهواره” نیز در این منطقه قرار دارد.

 

شهرستان دالاهو

 

تقسیمات کشوری

شهرستان دالاهو در ۹۹ کیلومتری کرمانشاه واقع شده است. و آخرین شهرستانی می باشد که در پایان برنامه سوم به دیگر شهرستان های ایران اضافه شد.

بعد از موافقت هیئت دولت بخش کرند غرب به شهرستان دالاهو ارتقا پیدا کرد. شهرستان دالاهو چهاردهمین شهرستان استان کرمانشاه محسوب می شود. این شهرستان ۱۹۳۰ کیلومتر مربع مساحت داشته و دارای ۱۵۴ روستا می باشد و دارای دو بخش مرکزی و گهواره است.

 

شهرستان دالاهو

موقعیت جغرافیایی و آب و هوا

دالاهو دارای مساحت ۱۹۳۰ کیلومتر مربعی می باشد.

این شهرستان در قسمت غربی استان کرمانشاه از قسمت شمالی به جوانرود و ثلات باباجانی، از غرب به سرپل ذهاب، از قسمت جنوب غربی به گیلان غرب، از قسمت شرقی و جنوب شرقی به اسلام آباد غرب و همچنین از شمال شرق به کرمانشاه محدود می گردد.

دالاهو دارای آب و هوایی خنک در فصل بهار و تابستان می باشد و در فصول پاییز و زمستان سرد و برف گیر می باشد. رودخانه پر آب الوند در این منطقه قرار گرفته است.

 

شهرستان دالاهو

 

روستای شالان با آب و هوایی دلپذیر در فصل بهار و وجود رودخانه الوند در داخل روستا در کنار سایر روستاهای این منطقه ار جمله روستای حریر و سرخه دیزه از قابلیت های گردشگری این منطقه هستند.

پیشینه تاریخی

آثار باستانی به جای مانده تاریخی در منطقه دالاهو بیانگر قدمت این منطقه است که به دوران ایران باستان (دوره ساسانی) و قبل از ظهور اسلام بر می گردد.

 

شهرستان دالاهو

 

بر اساس نوشته ها و یادداشت های تاریخ نویسان؛ کرند(کارینا) چنین توصیف شده است: «در مرج القلعه شهر زیبایی وجود دارد که هوای آن بسیار سرد و آبهای سردی نیز در آن جاریست. که باید همان کرند باشد.

کرند در میان کوهی بلند واقع است و آب و هوایش دلپسند و نافع، بام خانه هر یک صحن خانه دیگری است؛ و از دور با شکوه  و از هر عیب و نقصی، عاری و بریست، از یک طرف کوه و از طرف دیگر باغات بسیار.

دارای بارویی مهم و حول و حوش آن روستاهای پرجمعیت و خوب. میوه­ جات مرغوب، انگورش مشهور آفاق و هندوانه اش در شیرینی طاق. اهالیش با قوت و تنومندند و قوی هیکل و بلند قامت و توانایی هر یک به قدر ۱۰ مرد است.

شهرستان دالاهو

 

مذهب و زبان ساکنین دالاهو

 

این منطقه که یکی از مهم‌ترین مراکز تاریخی و فرهنگی کرمانشاه و مردم کرد می‌باشد که در خود اقوام کرد زبانی را جای داده است که اغلب به گویش‌های جافی و کلهری از زبان کردی و در برخی نقاط به گویش هورامی و گورانی از زبان کردی تلکم دارند.

 

 

بیشتر اهالی این منطقه پیرو آیین یارسان یا اهل حق می‌باشند و به دلیل وجود اماکن مقدس پیروان اهل حق در این منطقه مانند آرامگاه بابایادگار، پیر بنیامین و داودکوسوار، از تقدس بالایی برخوردار است.

پیشه مردم

در شهرستان دالاهو ۲۰۳ نفر صنعتگر وجود دارد که از این تعداد ۱۱۵ نفر چاقوساز، ۶۵ نفر در زمینه ساز سنتی و ۲۳ نفر در رشته گلیم بافی و سایر رشته‌های صنایع دستی مشغول فعالیت هستند.

 

 

چاقوسازی، فلزکاری و ساخت ادوات موسیقی و ابزار کشاورزی، گلیم، گیوه موج (چادر شب) و سبد از صنایع دستی شهرستان دالاهو است که بخشی از این آثار به دلیل مرغوبیت به خارج از کشور صادر می شود.

سوغات

از مهمترین سوغات دالاهو می توان به انگور و گردو اشاره نمود که به دلیل باغ های پر بار این منطقه می باشد. علاوه بر این نخود و روغن حیوانی مرغوبی را می توان از این منطقه به سوغات برد.

 

اماکن گردشگری و جاذبه های دالاهو

 

 

طاق گرا یا طاق شیرین

عمارت چهار قابی

جنگل های نواکوه

مجموعه قلعه یزدگرد

سرخه دیزه

آبشار پیران

روستای شالان

 

بهترین زمان سفر به دالاهو

آب و هوای دالاهو معتدل مایل به سرد است و گردشگران از ماه اردیبهشت تا پایان شهریور را بهترین زمان برای سفر به دالاهو و روستاهای اطراف آن می‌دانند؛ با این حال می توان گفت که در فصل بهار هنوز دالاهو آب و هوای سردی دارد.

چطور به دالاهو برویم🤔

از تهران با خودروی شخصی راهی شوید و از جاده ساده عبور کنید بعد از شهر ساوه، به سمت همدان بروید و باز هم به سمت غرب حرکت کنید تا به کرمانشاه برسید. 15 کیلومتر که به سمت سر پل ذهاب بروید جاده‌ای در سمت راست می‌بینید که شما را به دالاهوی زیبا می‌رساند.
نویسنده:امیرمحمد غفاری

 

دالاهو