با پیشرفت صنعت گردشگری، یکی از شاخه های محبوب آن طبیعت گردی شده است که یک ورزش دوست داشتنی و دل انگیز است. تحقیقات نشان داده است که طبیعت گردی، فواید جسمی و روحی زیادی دارد. این فواید می تواند کاهش استرس و یا جلوگیری از پوکی استخوان باشد. اما برخلاف راه رفتن روی تردمیل و یا پیاده رو، نکات مهم برای طبیعت گردی چیزی غیرقابل پیش‌بینی‌تر است. این نکات، مواردی هستند که باعث می شوند شما از طبیعت گردی لذت ببرید چراکه تنها با یک اشتباه کوچک شاید کمی دلسرد شده و این تفریح هیجان انگیز را فراموش کنید. در ادامه نکات مهم برای طبیعت گردی آورده شده است.

۱- از مسیرهای کوتاه‌تر شروع کنید و مسیر مناسب با توان بدنی تان را انتخاب کنید.

مسیر طبیعت گردی تان را کوتاه تر از مسیری که در یک روز معمولی پیاده روی می کنید انتخاب کنید. می شود گفت که زمان مورد نیاز برای یک طبیعت گردی نرمال ساعتی حدود ۳ کیلومتر است که البته این بسته به توان بدنی متغیر است. برای تخمین درست این زمان علاوه بر طول مسیر باید شیب ها را نیز در نظیر بگیرید. مطمئن باشید که بعد از دو سه سفر طبیعت گردی، خودتان متوجه خواهید شد که برای هر مسیر چه زمانی نیاز خواهید داشت.

۲- خودتان را با مسیر آشنا کنید.

هنگامی که مسیری برای طبیعت گردی انتخاب کردید، نقشه ای از منطقه پیدا کنید و گزارشات و داده های موجود را مطالعه کنید. از منابع آنلاین موجود استفاده کنید. در مورد اینکه نقطه شروع و پایان مسیر کجاست اطلاعات کسب کنید. اگر امکان دارد که در جایی از مسیر اشتباهی مسیر دیگری را دنبال کنید آن را یادداشت کنید و یا روی نقشه علامت بزنید. همچنین می توانید با اینکار محل مناسبی برای صرف ناهار انتخاب کنید و با برنامه ریزی در زمان مناسب به آن جا برسید.

۳- آب و هوا را چک کنید

از دیگر نکات مهم برای طبیعت گردی علاوه بر شناسایی مسیر، آگاه شدن از وضعیت آب و هوایی است. چک کردن آب و هوا هم در موقع انتخاب مسیر هم چند ساعت قبل از زمانی که می خواهید سفرتان را شروع کنید، به شما این امکان را می دهد که به خوبی لباس های مورد نیازتان را انتخاب کنید.

۴- حتما به یک فرد آشنا بگویید که کجا می روید

بسیار مهم است که کسی که در طول سفر همراهتان نیست، برنامه را بدانید و در زمان نگرانی بتوانید برای کمک اقدام کند. در نظر داشته باشید که منظورمان از “زمان نگرانی” چندین ساعت بعد از زمانی است که قرار بوده مسیر راه پیموده باشید. زیرا چند ساعت تاخیر می تواند دلایلی مثل پیاده روی آرام تر از حد معمول، منظره های دیدنی و شاید آسیبی سطحی در پایتان باشد. اما زمانی که این چند ساعت نیز سپری شدند و خبری از شما نشد، آن شخص میتواند اقدامات لازم را انجام دهد.

۵- این ۱۰ لوازم ضروری همراهتان باشد.

۱۰ ملزومات سفر به تدریج از یک لیست از موارد به یک لیست از سیستم‌ها تبدیل گشته است. این نکات مهم برای طبیعت گردی سیستم هایی هستند که باید در سفرتان با شما باشند که در معرض خطر بالقوه بتوانید از آن ها استفاده کنید. بسته به طول و دورافتاده‌گی پیاده روی شما، این سیستم را گسترش داده یا به حداقل برسانید. به عنوان مثال، در یک مسیر کوتاه تابستان در نزدیکی خدمات دیگر، یک پتو نجات جمع و جور کافی است. با این حال، یک طبیعت گردی زمستانی طولانی نیازمند لوازم بیشتری است. در اینجا ۱۰ سیستم ضروری وجود دارد:

  • راهنمای مسیر (نقشه و قطب نما)
  • لوازم حفاظت از خورشید (عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب)
  • لباس اضافی
  • نور (چراغ جلو / چراغ قوه)
  • کمک‌های اولیه
  • آتش (کبریت‌های ضدآب/فندک/شمع)
  • کیت تعمیر و ابزار
  • تغذیه (مواد غذایی اضافی)
  • آبرسانی (آب اضافی)
  • پناهگاه اضطراری (چادر/روکش چادر/کیسه زباله)

این لیست ممکن است دلهره آور باشد، اما هنگامی که شما آن را در طبیعت گردی خود جای دهید، می بینید که زیاد هم بد نیست. بسیاری از این موارد چیزی است که شما برای رفتن به یک پیک نیک بسته بندی می کنید.

اجاره ویلا کلبه روستای نصفی

۶- کفش و جوراب مناسب بپوشید

درد پا، کافی است تا یک سفر طبیعت گردی، به خاطره ناخوش آیندی تبدیل شود. اگر می‌خواهید نکات مهم برای طبیعت گردی را یاد بگیری باید به این مورد نیز توجه کنید که کفش و جوراب با کیفیت برای سفرتان خریداری کنید. البته منظور ما از کفش خوب، بوت یا چکمه های سنگین نیستند، بلکه کفش های سبک بسیار خوبی در بازار وجود دارند که به نسبت کفش های قدیمی بسیار سبک‌تر و کارآمدتر هستند. همچنین در خرید جوراب بی اعتنایی نکنید و لطفا جوراب نخ را فراموش کنید! جوراب های پشمی و یا درست شده از مواد مصنوعی آن هایی هستند که به کارتان می آید.

۷- لباس های مناسب را فراموش نکنید

زمانی که خیالتان از کفش سفر راحت شد نکته مهم دیگر این است که لباسی انتخاب کنید که برای یک سفر طبیعت گردی بهترین باشد. از هر نوع لباس نخی دوری کنید. پارچه های نخی به آسانی مرطوب می گردد و در همان حالت باقی می ماند تا جایی که در نهایت شما احساس خیسی می کنید. در عوض پارچه هایی با الیاف مصنوعی را انتخاب کنید. برای اینکه به راحتی با آب و هوا و درجه حرارت تنظیم شوید، لایه لایه لباس بپوشید که در صورت گرما آن را کم و یا در سرما لایه ای به آن اضافه کنید. در نهایت، یک لایه گرم اضافی را برای مواقع بسیار ضروری (ترجیحا بادگیر) با خود به همراه ببرید.

جازما، رزرو آنلاین هتل، بومگردی ویلا

۸- سبک سفر کردن را در خاطر بسپارید

حالا که به بخش مهمی از نکات مهم برای طبیعت گردی آشنا شنید، بهتر است به بسته بندی سبک لوازم اشاره کنیم. این به معنی این است که برای خرید هر چیزی سبک بودن آن را در نظر بگیرید. برای مثال به جای اینکه یک قوطی ضدآفتاب معروف گران قیمت که در حراجی خریده اید را بردارید، یک ضدآفتاب کوچک سفری انتخاب کنید. با انتخاب تمام این جنس های سبک در نهایت متوجه می شوید که چقدر وزن کوله تان، فرق کرده است.

۹- هیچ ردی از خود به جای نگذارید

می توان گفت که اصلی ترین نکات مهم برای طبیعت گردی این است که طبیعت را همانطور که در آن قدم گذاشته اید رها کنید. این به معنی آن است که طبیعت برای همه است و هر کسی که از آن استفاده می کند باید آن را طوری نگه داری کند که برای فرد بعدی نیز همان تجربه خوش آیندی که برای او داشته است، به وجود بیاید.

جازما رزرو تور طبیعتگردی ایمن و مطمئن

جازما رزرو تور، سوئیت، ویلا